A négylábúak megtanulnak manipulálni a Human2LocoMan segítségével

Új trükkök régi robotoknak: íme, hogyan tanulnak a négylábúak emberszerű mozgást

Azt mondják, öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani? Nos, ebben az esetben nem kutyáról, hanem egy négylábú robotról van szó, amely megtanul sokkal többet, mint egyszerűen elhozni a labdát. A Carnegie Mellon Egyetem, a Google DeepMind és a Bosch úttörő együttműködésének köszönhetően négylábú barátaink magasabb szintre lépnek egy Human2LocoMan nevű rendszerrel. Ez nem csupán séta a parkban, hanem ugrás a robotika jövőjébe!

A titkos összetevő? Emberi adatok. Azzal, hogy a robotok irányítási rendszerét először emberi mozgásokkal előtanítják, majd valódi hardveren finomhangolják, ezek az okos kutatók olyan négylábút hoztak létre, amely nemcsak gyors és agilis, hanem tárgyakat is képes finoman manipulálni. Képzelj el egy robotkutyát, amely nemcsak üldözi a labdát, hanem fel is veszi, rendezgeti a játékait, sőt, akár egy kis könnyű házimunkát is elvégez. A kép egy ilyen mechanikus csodát mutat, amint karjával nyúl, hogy interakcióba lépjen egy földön lévő tárggyal, demonstrálva újonnan szerzett kézügyességét.

Ez nem csupán egy mutatvány; jelentős előrelépés a robotikában. A Human2LocoMan rendszer, amelyet egy Modularizált Többtestű Transformer (MXT) hajt, egyaránt tanul emberi és robot demonstrációkból. Az eredmény? 50%-kal kevesebb robotadatra van szükség, és lenyűgöző 80%-os javulás az ismeretlen környezetekben végzett feladatok sikerességi arányában. Olyan ez, mintha robotod elvégezne egy gyorstalpalót “Hogyan legyünk emberibbek” címmel, és kitüntetéssel diplomázna. Ki tudja, az ilyen készségekkel hamarosan négylábúakat láthatunk olyan munkakörökben, amelyekről sosem gondoltuk volna. Robot-baristák, esetleg?